Інтегрований урок з інформатики та природознавства у 4-Б класі
Тема. Форматування тексту. Охорона рослин Червоної книги України
Мета:
- навчальна: ознайомити учнів з принципами форматування символів та абзаців; удосконалювати навички роботи в текстовому редакторі, вміння змінювати шрифт, розмір, накреслення, колір, вирівнювання, встановлювати відступи абзацу, міжрядковий інтервал; пригадати рослини Червоної книги України та чинники, які впливають на їх зникнення;
- розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, мовлення, вміння аналізувати, логічне мислення, навички самостійної роботи на комп’ютері;
- виховна: виховувати вміння узагальнювати, міркувати, відповідальність, самостійність, зацікавленість предметом «Інформатика», бережне ставлення до червонокнижних рослин, патріотичне ставлення до України
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, презентація, дитячі енциклопедії, Червона книга України, картки із зображенням червонокнижних рослин, сигнальні картки, практичний кейс, мікрофон, значки природолюба.
Програмне забезпечення: Microsoft Office Word.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Вірш-привітання
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Інформатика з природознавством
будуть йти в один крок.
Тож думками зібрались, сіли гарненько,
Щоб не гаяти часу – починаймо швиденько!
— До нас завітали гості. А гостям ми завжди раді.
Зараз давайте зробимо рекламу уроку.
Ми будемо: Урок буде:
- активні; - продуктивний;
- працьовиті; - цікавий;
- уважні. - насичений.
ІІ. Актуалізація опорних знань
2. Вправа «Кубування»
1) Як називається програма, призначена для створення й опрацювання текстів?
2) Опиши алгоритм запуску на виконання текстового редактора Microsoft Office Word.
3) Пригадай основні правила введення тексту
4) Що таке редагування тексту?
5) Які клавіші допомагають видалити зайві символи?
6) Опиши алгоритм копіювання фрагменту тексту.
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності
3. Вправа « Дешифрувальник»
Діти відгадують зашифроване слово рослина.
4.Відгадування ребусу
Діти відгадують слово форматування
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
— Ми вивчили різні прийоми роботи з текстом та його фрагментами, але текст у нас одного кольору, а літери однакового розміру! На цьому уроці ми навчимося форматувати текст, тобто змінювати шрифт, розмір, накреслення, колір тощо. А також пригадаємо рослини, які занесені до Червоної книги і фактори, які спричиняють їх зникнення.
V. Вивчення нового матеріалу
6.Розповідь учителя (з демонструванням презентації на екрані)
Іноді для виділення основної думки тексту доцільно, наприклад, змінити розмір чи колір слів, зробити їх жирними або похилими. Наприклад, у тексті:
Підсніжник білосніжний – багаторічна трав’яниста рослина, заввишки 8-15 см, з однією звислою білою квіткою. Молоді яскраво-зелені листочки згорнуті в трубочку.
7. Дослідницький кейс
Учень розповідає про Червону книгу України.
Червона книга України – основний державний документ, в якому розміщені матеріали про рідкісні види рослин і тварин. Вперше вона вийшла у 1980 році.
Видавалася 3 рази. До 3 видання ввійшло 769 видів рослин, коли перше нараховувало 151 вид.
Слово «підсніжник білосніжний» можна виділити жирним, слова «білою» і «яскраво-зелені» виділити курсивом і встановити білий і жовтий колір символів відповідно.
Таким чином ми форматували текст.
Змінення зовнішнього вигляду тексту називається форматуванням тексту.
8. Робота в зошиті
Учні записують правило в зошит.
9. Фізкультхвилинка
10. Вправа « Хто перший?»
- А зараз давайте пригадаємо, як виглядають рідкісні червонокнижні рослини.
( На дошці з’являються рослини, а діти повинні їх назвати)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Робота за комп’ютером
11. Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.(Розповідає учень-інструктор)
12. Інструктаж учителя.
13. Вправа для очей «Метелик»
- Діти,ви знаєте,що на нашій планеті не було б смачних овочів та фруктів, якби не комахи-запилювачі. Назвіть, які комахи називаються запилювачі?
До нас теж залетів метелик, незважаючи на осінню пору. Мабуть він хоче запилити рідкісні рослини. Давайте за ним послідкуємо.
Полетів метелик вгору, полетів метелик вниз.
Клас він облетів по колу, сів на парту, сів на ніс.
В іншу сторону по колу політав — і до вікна.
Хай літає він на волі. До уроку нам пора!
14. Практичний кейс
(Учні виконують практичні завдання)
1) Відкрий текстовий документ, який тобі вкаже вчитель.
2) Прочитай текст. Добери заголовок, який відповідає його темі.
3) Введи заголовок символами 24 розміру і розташуй по центру.
4) Слово лілія лісова виділи червоним кольором і жирним шрифтом.
5) Введи останнє речення тексту.
Препарати лілії лісової використовують для лікування опіків.
6) Збережи відформатований текст.
15. Вправа «Мозковий штурм»
- Діти, ми бачимо, що з кожним роком червонокнижних рослин стає все менше і менше. Чому вони зникають? ( Учні дають свої відповіді)
Отже, людська діяльність найбільше вливає на зникнення багатьох видів рідкісних рослин.
16. Флешмоб « Захисти рідкісні рослини»
1 учениця. Я лілія лісова – багаторічна трав’яниста рослина.
2 учениця. Я латаття біле – найчарівніша рослина водойм України.
3 учениця. Я едельвейс – срібляста квітка скель.
4 учень. Я сон великий. Інколи мене називають диким тюльпаном.
5 учениця. А я навдивовижу ніжна, витончена, дуже ароматна конвалія.
6 учень. Я людина, яка звикла все нищити на своєму шляху: топтати, ламати і зривати, і зривати.
7 учень. Не зривайте даремно оберемки квітів, які згодом бездумно викинете. Бережіть красу природи!
VІІ. Підсумок уроку
17. Вправа «Інтерв’ю»
- Що таке форматування тексту?
- Поясни, як зробити текст різнокольоровий?
- Як захистити рослини від зникнення?
- Молодці! Всі ви гарно працювали. А на згадку про цей урок я хочу подарувати вам значок природолюба. Любіть природу, любіть країну свою, будьте гордими від того, що ви українці!
До побачення!